Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

Ewangelia wg św. Jana 12,24-26.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto ko...

25 lat Parafii

Objawienia Pańskiego w Bliznem

Charakter i zadania Rady Duszpasterskiej (zwanej też potocznie radą parafialną) określają Kanony 511-514, a zwłaszcza Kanon 536 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który brzmi:

Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK) 536: "1. Jeśli zadaniem biskupa diecezjalnego, po zasięgnięciu opinii Rady kapłańskiej, byłoby to pożyteczne, należy w każdej parafii ustanowić radę duszpasterską. Ma jej przewodniczyć proboszcz, a członkami powinni być wierni wraz z tymi, którzy z urzędu uczestniczą w trosce duszpasterskiej o parafię i pomagają w ożywianiu działalności pasterskiej 2. Rada duszpasterska posiada jedynie głos doradczy i kieruje się normami określonymi przez biskupa diecezjalnego."

Na poziomie lokalnym, tj. w Archidiecezji Warszawskiej, statut parafialnej rady duszpasterskiej (w tym jej skład, zasady funkcjonowania i zadania) są przedstawione w Załączniku 6 do dokumentów IV Synodu Archidiecezji Warszawskiej (2003).

STATUT PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ

  1. W ciągu sześciu miesięcy od kanonicznego objęcia parafii proboszcz ma obowiązek powołać Parafialną Radę Duszpasterską (PRD) lub potwierdzić jej skład dotychczasowy.
  2. Rada Duszpasterska jest miejscem dialogu duchownych i świeckich, współpracy i odpowiedzialności za parafię. Jej zadaniem jest wspomaganie proboszcza w działalności duszpasterskiej.
  3. W skład Rady wchodzi z urzędu: proboszcz jako jej przewodniczący, wikariusze parafialni, katecheci oraz przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Ponadto w skład Rady należy powołać przedstawicieli całej wspólnoty parafialnej odznaczających się wysokim poziomem moralnym, roztropnością i zaangażowaniem apostolskim parafii, zwłaszcza członków grup, ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii z uwzględnieniem stanów, zawodów, wieku oraz terytorium parafii. Ilość członków Rady winna być dostosowana do wielkości i potrzeb parafii.
  4. Członków PRD, którzy nie wchodzą w jej skład z urzędu, powołuje proboszcz na podstawie własnego rozeznania i potrzeb parafii, po uprzedniej konsultacji ze swoimi współpracownikami. Wiernych świeckich można też powoływać w drodze wyboru przez parafian; dokonany wybór wymaga jednak zatwierdzenia proboszcza.
  5. Przed pierwszym posiedzeniem członkowie Rady winni złożyć na ręce księdza proboszcza przyrzeczenie wiernego i zgodnego z przepisami prawa kanonicznego postępowania.
  6. Kadencja Rady trwa trzy lata. Mandat poszczególnych członków może być przedłużany na kolejne kadencje. W nadzwyczajnych okolicznościach i uzasadnionych przypadkach proboszcz może odwołać członka Rady uzasadniając wobec niego i Rady swoją decyzję.
  7. Dopuszcza się możliwość uzupełnienia PRD o nowych członków w czasie trwania jej kadencji.
  8. PRD jest organem doradczym i wspomagającym w działalności duszpasterskiej. Szczególnym przedmiotem jej troski powinno być zatem pogłębienie religijnej świadomości parafian, budzenie postawy odpowiedzialności za parafię jako wspólnotę, dbałość o wychowanie chrześcijańskie, rozwijanie inicjatyw apostolskich wśród parafian, formułowanie propozycji i wniosków dotyczących doskonalenia pracy duszpasterskiej w parafii.
  9. Do proboszcza należy zwoływanie Rady, przewodniczenie jej posiedzeniom, ustalanie porządku obrad, nadzór nad wykonaniem podjętych ustaleń oraz reprezentowanie Rady. W szczególnych przypadkach proboszcz, może ustanowić spośród członków PRD, swojego delegata zlecając mu przewodniczenie obradom.
  10. Posiedzenia Rady powinny odbywać się przynajmniej raz na trzy miesiące, a członkowie o jej posiedzeniu powinni dowiadywać się przynajmniej na tydzień przed terminem.
  11. Rada powinna wybrać z pośród siebie sekretarza, który prowadzi księgę protokołów z poszczególnych posiedzeń. Księgę tę przechowuje się w archiwum parafialnym i podlega ona wizytacji biskupiej i dziekańskiej.
  12. Działalność Rady ustaje po objęciu parafii przez nowego proboszcza, który jednakże może w ciągu sześciu miesięcy potwierdzić jej dotychczasowy skład.
  13. W poszczególnych przypadkach Arcybiskup może zezwolić na inne zasady powoływania PRD.

Członkowie:

  • Wioleta Malan,
  • Józef Kowalczyk,
  • Andrzej Karwowski,
  • Mieczysław Skowroński,
  • Mieczysław Gonta,
  • Andrzej Jurewicz.

Rok 1998 - wiosną mieszkańcy nowo powstającej parafii wspólnie z Ks. Kacprem Kisielińskim podjęli prace przygotowawcze do budowy kaplicy. 1 maja rozpoczęto montaż kaplicy przywiezionej z parafii Świętej Siostry Faustyny na Bródnie. 23 sierpnia zakończono wyposażanie wnętrza kaplicy, połączonej z mieszkaniem dla księdza proboszcza. Dnia 17 października 1998 roku, Arcybiskup Metropolita Warszawski Józef Kardynał Glemp Prymas Polski, poświęcił nowo powstałą kaplicę.

Rok 2000 - wykonywano prace gospodarcze na terenie parafialnym, oczyszczono staw i ukształtowano teren wokół niego. Proboszcz wraz z parafianami posiali trawę oraz posadzili drzewa i krzewy. Podjęto prace przygotowawcze do budowy kościoła i domu parafialnego.

Rok 2001 - 9 lutego rozpoczęto kopanie fundamentów pod budowę kościoła i domu parafialnego, a od marca wylewanie fundamentów. W czerwcu ruszyło zbrojenie i wylewanie ścian kościoła, oraz murowanie ścian domu parafialnego.

Rok 2002 - dalsze prace przy wznoszeniu ścian kościoła i domu parafialnego.

Rok 2003 - trwają prace przy wznoszeniu kościoła, na dachu budynku parafialnego rozpoczęto prace ciesielskie, a w czerwcu ukończono krycie dachu blachą. Zmieniona została ekipa budowlana, od sierpnia podjęli prace "Górale".

Rok 2004 - wykonano ściany kościoła i połowę wysokości wieży. Zaszalowano i uzbrojono dach nad prezbiterium kościoła. W domu parafialnym zamontowano okna i założono instalację elektryczną.

Rok 2005 - kontynuowano prace przy kościele, w budynku parafialnym w kilku pomieszczeniach położono tynki.

Rok 2006 - kontynuowano prace przy wznoszeniu kościoła. W domu parafialnym założono instalacje centralnego ogrzewania, położono tynki.

Rok 2007 - wylewanie wieży kościoła zostało zakończone, dach na wieży pokryto dachówką, obrobiono murki blachą miedzianą, ściany wieży przygotowano do położenia tynku z kolorem. Dach kościoła został ocieplony i przykryty papą termozgrzewalną. W domu parafialnym zamontowano drzwi wejściowe i założono kaloryfery.

Rok 2008 - wstawiono 7 okien w kościele, pomalowano wieżę kościoła, pobudowano ściany zakrystii, zmontowano więźbę dachową, odeskowano i pokryto papą dach nad zakrystią, wykończono ściany zewnętrzne prezbiterium, zaczęto krycie dachu kościoła dachówką. Budynek parafialny: zbudowano kotłownię, wyszykowano dwa mieszkania.

Rok 2009 - wstawiono pozostałe okien w kościele i zakrystii, ocieplono ściany kościoła i przygotowano do położenia tynku z kolorem. Budynek parafialny: położono posadzkę na parterze i wykończono jedną salę i kancelarię.

Rok 2010 - ocieplono fundamenty kościoła, wylano prezbiterium, pobudowano ścianki nad zakrystią, komin do instalacji grzewczej, kanały wentylacyjne, projekt ogrzewania, projekt nagłośnienia, wstawiono okna w zakrystii i obrobiono je, pokryto dach kościoła dachówką, powstał projekt zagospodarowania terenu i garaży. Dom parafialny: osuszenie i zabezpieczenie fundamentów, wykończenie salki, posadzki na pozostałych kondygnacjach.

Rok 2011 - na elewacji zewnętrznej kościoła położono tynk z kolorem, zamontowano instalacje: elektryczną, odgromową, nagłośnieniową, alarmową, zamontowano i uruchomiono dzwony. W domu parafialny ukończono balustrady na schodach i balkonach.

Rok 2012 - położono tynki w kościele i pomieszczeniach zakrystii, pomalowano kościół, rozpoczęto prace hydrauliczne: instalacja wodna, przeciwpożarowa, ogrzewcza, wykonano wylewki w pomieszczeniach zakrystii, zbudowano schody wejściowe do kościoła

Rok 2013 - w kościele zbudowano i uruchomiono kotłownię, zainstalowano ogrzewanie podłogowe, wykonano wylewkę w kościele i na chórze, zamontowano drzwi wejściowe, zamontowano nagłośnienie, rozpoczęto budowę garażu

Rok 2014 - położono posadzkę w kościele oraz prezbiterium, zbudowano ołtarz i ambonkę, obłożono kamieniem schody zewnętrzne i podjazdy, wstawiono drzwi wewnętrzne, wykonano łazienkę w zakrystii, instalację odwadniającą, wykonano projekt wnętrza kościoła, prowadzone są prace na zapleczu kościoła, oświetlenie awaryjne, dokończyliśmy budowę garażu.

Pracujący w chwili obecnej

Ks. Marian Rowicki - proboszcz, od roku 2007

Urodzony 25 marca 1955 roku w Liwie na Mazowszu. Ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. W dniu 28 maja 1987 roku został wyświęcony przez J.E. Józefa Kardynała Glempa.

Ks. Patryk Dąchór - wikary, od roku 2024

 

Ks. dr Janusz Stańczuk - rezydent, od roku 2013

Urodzony 31.08.1965 roku Redaktor naczelny katolickiego magazynu formacyjnego "Tak Rodzinie", autor baśni i opowiadań dla dzieci, współpracownik miesięcznika "Anioł Stróż". Wieloletni katecheta, obecnie wykładowca teologii pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 roku, z rąk J.E. Józefa Kardynała Glempa.

Pracujący w latach minionych

Ks. Kacper Kisieliński - proboszcz w latach 1998 - 2007

Urodził się 6 stycznia 1952 r. w miejscowości Osiny Dolne na Podlasiu. Ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie i 28 maja 1983 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Ks. Adrian Zawadzki - wikariusz w latach 2008 - 2012

Ks. Adrian Zawadzki urodził się 28 października 1980 roku w Grójcu. Do czasu wstąpienia do seminarium mieszkał w Drwalewie. Po zdaniu matury pracował w jednym z warszawskich hipermarketów, a od jesieni 2002 roku rozpoczął naukę w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, które ukończył w roku 2008, uzyskując tytuł magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Kazimierza Nycza 7 czerwca 2008 roku. 26 sierpnia 2008 roku podjął posługę duszpasterską w naszej parafii.

Ks. Marcin Szatanek - wikariusz w latach 2012 - 2016

Urodzony 4 kwietnia 1986 roku w Różanie, pochodzi z parafii św. Stanisława BM w Lubielu Nowym (diec. Łomżyńska). Ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. W dniu 2 czerwca 2012 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk J. E. Kazimierza Kardynała Nycza i został skierowany do pracy w naszej parafii.

Ks. Paweł Paliga - wikariusz w latach 2016-2020

Paweł Andrzej Paliga, ur. 25.08.1984r. w Sosnowcu. Uczył się w Zespole Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, następnie studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, którą ukończył w 2008r., uzyskując tytuł magistra. W 2016r. ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk J. E. Kazimierza Kardynała Nycza 28 maja 2016r. i został skierowany do pracy w naszej Parafii.

Ks. Andrzej Wolski - wikariusz w latach 2020 - 2024

W 2005 roku ukończył XVI liceum ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie. Następnie, w roku 2012 ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, uzyskawszy tytuł inżyniera na Wydziale Elektrycznym. W trakcie studiów na Politechnice podjął pracę w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy (Państwowy Instytut Badawczy), którą porzucił celem wstąpienia do Seminarium. W roku 2013 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie Św. Jana Chrzciciela.

Święcenie diakonatu przyjął z rąk J.E. ks. Kazimierza Kardynała Nycza, Arcybiskupa Warszawskiego 11 maja 2019 roku w kościele Seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 2020 roku i został skierowany do pracy w naszej parafii.

Parafia w Bliznem została utworzona z części parafii: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Babicach i Matki Bożej Ostrobramskiej na Boernerowie. Staraniem Ks. dr Jana Szubki, proboszcza parafii Babice i mieszkańców Bliznego, przygotowano plac pod budowę kościoła, na którym ustawiono Krzyż. W dniu 19 października 1997 roku Ksiądz Biskup Marian Duś poświęcił plac i ustawiony na nim Krzyż oraz odprawił Mszę św.

Wiosną 1998 roku mieszkańcy nowo powstającej parafii wspólnie z Ks. Kacprem Kisielińskim wszczęli prace przygotowawcze do budowy kaplicy. 1 maja rozpoczęto montaż kaplicy przywiezionej z parafii Świętej Siostry Faustyny na Bródnie. 23 sierpnia zakończono prace przy wyposażeniu wnętrza kaplicy, połączonej z mieszkaniem dla księdza proboszcza.

Parafia Objawienia Pańskiego została erygowana dekretem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Józefa Kardynała Glempa, Prymasa Polski z dnia 6 sierpnia 1998 r., który wszedł w życie w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, dnia 26 sierpnia 1998 roku. Ten dzień uważany jest jako data powstania nowej Parafii. 17 października 1998 r. Kardynał Józef Glemp dokonał poświęcenia kaplicy.

Proboszczem nowo utworzonej parafii został mianowany Ksiądz Kacper Kisieliński (wcześniej wikary w Parafii Babice), który pracował w Bliznem do 2007 roku. Od 2007 roku funkcję proboszcza pełni Ksiądz Marian Rowicki.

9 lutego 2001 roku rozpoczęto prace przy budowie nowego kościoła i domu parafialnego. W lipcu 2001 roku wylane już były fundamenty, a w czerwcu 2007 roku rozpoczęto ocieplanie dachu. Na 10-lecie Parafii w 2008 roku, jeszcze w niewykończonym budynku (bez okien) odprawiono uroczystą Mszę Świętą.

W historię Parafii i budowę kościoła wpisał się również pożar, do którego doszło 19 listopada 2009 roku podczas prowadzonych prac budowlanych na dachu kościoła. Gasiło go 13 zastępów Straży Pożarnej. 26 sierpnia 2013 roku w nowym, jeszcze nie ukończonym budynku odprawiono Mszę Świętą z okazji 15-lecia Parafii. Od tego czasu na stałe przeniesienie z kaplicy do nowego kościoła początkowo Msze św. niedzielne a od adwentu wszystkie.

Granica parafii przebiega ulicami: Lazurową, Kocjana, Bolesława Prusa, Warszawską, na wysokości ulicy Ks. Piotra Skargi skręca na południe, wpada na granicę gminną, a tą do ulicy Batalionów Chłopskich, którą dobiega do ulicy Lazurowej

Parafię tworzą: Blizne Łaszczyńskiego, Blizne Jasińskiego, Warszawskie Osiedle Groty, ulice Warszawy: Górczewska, Narwik - na zachód od Lazurowej, strona zachodnia ulicy Lazurowej od ulicy Batalionów Chłopskich do ulicy Kocjana.

Parafia liczy ponad 5000 wiernych. Do Mszy św. posługę sprawuje 20 ministrantów i 8 lektorów. Przy parafii działa Rada Parafialna, wspólnota Domowego Kościoła, Wspólnota Neokatechumenalna, Kółka Żywego Różańca, Schola, Wspólnota Krwi Chrystusa. Parafia podejmuje również i wspiera inicjatywy kulturalne i sportowe. Od lutego 2012 roku regularnie wydawany jest Tygodnik Parafialny - Epifania - wraz z dodatkiem dla dzieci.