Święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski

Ewangelia wg św. Łukasza 2,41-52.

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozol...

25 lat Parafii

Objawienia Pańskiego w Bliznem

"Przyjmij znamię Daru Ducha Świętego"

Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Przez bierzmowanie wierni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i jako świadkowie Chrystusa zobowiązani są do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej. Głównym obrzędem bierzmowania jest namaszczenie krzyżmem świętym czoła ochrzczonego wraz z włożeniem ręki przez szafarza (biskupa).

Zgodnie z zaleceniem Księży Biskupów przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania przebiega w cyklu trzyletnim. W pierwszej klasie gimnazjalnej należy zgłosić się do Księdza Proboszcza wyrażając chęć rozpoczęcia przygotowania poprzez wypełnienie deklaracji pobranej z zakrystii lub kancelarii.

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania:

  • systematyczne zgłębianie swojej wiary: codzienna modlitwa, uczestniczenie we mszy świętej, regularna spowiedź,
  • aktywny udział w katechezie szkolnej i parafialnych spotkaniach kandydatów do bierzmowania.

Aby godnie przyjąć sakrament, należy być w stanie łaski uświęcającej, odpowiednio przygotowanym i zdolnym do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Świadkiem bierzmowania może być ten kto:

  • ukończył 16. rok życia,
  • przyjął sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie),
  • prowadził życie zgodne z wiarą.

Dorośli, którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania powinni odpowiednio wcześniej zgłosić się do kancelarii parafialnej.