Środa II tygodnia Okresu Zwykłego

Ewangelia wg św. Marka 3,1-6.

W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podn...

25 lat Parafii

Objawienia Pańskiego w Bliznem

...to chyba każdy wie. Wie, że to Dom Ojca, w którym zbiera się Eklezja, czyli Wspólnota tych, co dali się przywołać. 

W czasie ogłoszonego stanu epidemii ma to szczególny wyraz. Kończy się akurat dyspensa Arcybiskupa Nycza, więc wierni wracają do starego porządku w zakresie uczestnictwa. Przytoczmy kilka słów Arcybiskupa:

Z uwagi na złagodzone rygory na czas epidemii, odwołuję dyspensę z dnia 26 marca 2020 r. Wracamy do zwykłych zasad, obowiązujących w prawie kościelnym, na mocy których od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. zwolnione są:

  • osoby w podeszłym wieku,
  • osoby z objawami infekcji lub mające wskazania władz sanitarnych (na przykład pozostające w kwarantannie)
  • oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi, co w niektórych przypadkach uniemożliwia im udział w niedzielnej Eucharystii.

Źródło: https://archwwa.pl/aktualnosci/slowo-arcybiskupa-metropolity-warszawskiego-wierni/ 


Wraz z tym chcemy przypomnieć o kilku prawdach, które wciąż są istotne:


Zwykle, jak wchodzimy do kościoła, to wodą święconą z kropielnic czynimy znak krzyża. Jest to symbol chrztu, przez który weszliśmy do wspólnoty chrześcijańskiej. W czasie ograniczeń związanym ze stanem epidemiologicznym jest to niestety czynność generująca ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wiadomo jednak, że choć bez wody, wciąż warto uczynić znak krzyża przy wejściu, aby podkreślić, że kościół to nie jest zwykły budynek usługowy. A po wejściu proszę zająć miejsce i przywitać Gospodarza w modlitwie do Niego.

Ostatnim czasem pojawiły się dodatkowe udogodnienia (ławki i głośniki na zewnątrz), więc osoby szczególnie się obawiające mogą uczestniczyć we mszy zostając na zewnątrz (uwaga na podmuchy wiatru!). Prosimy jednak o odpowiednie skupienie przed mszą czy nabożeństwami, aby godnie, w skupieniu i w Bojaźni Bożej oddawać Bogu to co Mu się należy (3. Pamiętaj, aby dzień święty święcić). 

Żyjąc w swoich domach, spędzamy ze swoją rodziną dość sporą ilość czasu. Nie widzimy przeszkód, aby ograniczać rodziny przed siadaniem w tej samej ławce. Niemniej w przypadku, gdy wierni przychodzą z innych domów, zaleca się zachować odstęp. Jedna osoba siada w pierwszej ławce po lewej stronie, druga osoba siada w drugiej ławce po prawej stronie, itd.

Znak pokoju jest symbolicznie powiązany z podaniem sobie rąk na zgodę. Przechodzimy do nieco innego rozumowania, które może być bliższe kulturze dalekiego wschodu, a mianowicie skinienie głową lub ukłon między wiernymi.

W związku z tym, że dotychczasowe ustalenia badaczy wskazują, iż zarażenia koronawirusem odbywają się drogą kopelkową, usilnie prosimy, aby nie dotykać twarzy dłońmi. Znak przed odczytaniem Eucharystii, który polega na trzykrotnym narysowaniu krzyża kciukiem (na czole, ustach i sercu), możemy zastąpić tym samym znakiem ale uczynionym w odległości od twarzy. Takie rysowanie w powietrzu, przed swoją twarzą...

Przy okazji przypominamy o maseczkach zakrywających usta i nos, co wynika z wytycznych władzy świeckiej (zob. link na dole strony).

Przed rozdaniem komunii, ksiądz zawsze odkaża jeszcze raz ręce na oczach wiernych, roztworem alkoholu.



Prosimy, aby po zakończonej liturgii czy nabożeństwie nie wychodzić gromadnie do drzwi kościoła, a sukcesywnie, po kolei. Odstępy 2-metrowe zachowujemy także przy podchodzeniu do komunii czy w oczekiwaniu w kolejce do spowiedzi. 

Dla bezpieczeństwa, po powrocie do domu, myjemy ręce przez przynajmniej 30 sekund w ciepłej wodzie.

Zadbaj też o swoją twarz. Bogu pokaż, że pościsz, a nie ludziom.


Nie przychodzimy do kościoła, jeśli:

  • kichamy lub mamy kaszel
  • mamy gorączkę
  • jesteśmy chorzy, nawet jeśli to zwykła grypa, przeziębienie lub inna choroba
  • jesteśmy na kwarantannie!

Żyjemy jako wspólnota i prosimy o troskę o tą wspólnotę przez przestrzeganie tych zasad. 



Więcej informacji o etapie odmrażania gospodarki, w wyniku którego zakończyła się dyspensa:

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania