Środa II tygodnia Okresu Zwykłego

Ewangelia wg św. Marka 3,1-6.

W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podn...

25 lat Parafii

Objawienia Pańskiego w Bliznem

„By mówić o człowieku, musi mieć on zdolność myślenia – musi posiadać mózg, a przynajmniej jego pierwsze zalążki – zatem embrion w pierwszych dniach istnienia nie może być zaliczony do grona osób ludzkich.”

O tym, czy ktoś jest człowiekiem, nie decyduje ten czy inny organ – serce, mózg czy jeszcze coś innego. Człowiek nieświadomy – czy to w trakcie snu, czy w stanie „śpiączki” – nie przestaje być człowiekiem, choć w danej chwili nie posługuje się rozumem. Zresztą struktura mózgu jest już zakodowana w genotypie jednokomórkowego organizmu. Mózg nie pojawia się nagle, np. w 40. dniu po zapłodnieniu, ale jest wynikiem szeregu procesów dokonujących się od samego początku istnienia człowieka.

„Jeśli embrion jest zależny od swojej matki, czy może być uznany za odrębny byt ludzki?”

Tak. Człowiek w stadium embrionu, tak jak każdy człowiek, wymaga odpowiedniego środowiska do rozwoju. Każdy z nas na różnych etapach swojego życia jest w jakiś sposób zależny od otoczenia. Wszyscy potrzebujemy pożywienia i tlenu. Czy ktokolwiek przetrwałby bez ubrania na Antarktydzie? To, że nie posiadamy niektórych zdolności, nie czyni nas mniej ludzkimi. Zależność od jakiegoś czynnika nie zmienia naszej ludzkiej natury. Fakt, iż dziecko w stadium embrionu jest chronione i odżywiane w łonie matki, nie oznacza, że staje się ono częścią jej ciała. Każda z komórek dziecka jest różna od komórek jego matki.

„Czy dziecko w stadium płodowym czuje ból?”

Tak. Dziś wiemy, że dziecko w stadium płodowym odczuwa ból począwszy od drugiego trymestru ciąży, a nawet jeszcze wcześniej. W niektórych stanach USA istnieją przepisy prawne narzucające obowiązek znieczulenia dziecka przed wykonaniem aborcji.

„Co sprawia, że ludzki embrion jest człowiekiem?”

Dany byt jest człowiekiem nie z powodu pewnych cech, zdolności czy dokonań, lecz wyłącznie ze względu na swoją ludzką naturę. Należy on do gatunku ludzkiego, do rodziny ludzkiej, do ludzkości – tak jak każdy z nas. A zatem jest człowiekiem.

„Skoro embrion nie wygląda jak człowiek, czy jest on istotą ludzką?”

Tak – przecież człowieczeństwa nie rozpoznajemy tylko po wyglądzie! Ten sam organizm ludzki przyjmuje różny wygląd, przechodząc w swoim życiu przez kolejne stadia rozwojowe: stadium embrionu, płodu, noworodka, dziecka, człowieka dorosłego i osoby starszej. Człowiek w stadium embrionalnym wygląda tak, jak wygląda istota ludzka w danej fazie rozwoju. Każdy z nas przechodził przez embrionalne fazy rozwoju, w których wszystko było już określone, nawet kolor naszych oczu!

etycznykacik.jpg