Sierpień to czas wielu pielgrzymek na Jasną Górę. Oto niektóre propozycje.
Pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę
Pielgrzymka wyruszy 11 sierpnia po mszy świętej o godz. 8:00 w Świątyni Opatrzności Bożej.
Zob.: http://archwwa.pl/wydarzenia/pielgrzymka-rowerowa-na-jasna-gore-3/
Szczegółowe informacje >>> http://www.warszawskarowerowa.pl/
308. Warszawska Pielgrzymka Piesza
Wyruszy pod hasłem "Jasnogórska Matka Życia" w intencji beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Mszy na rozpoczęcie wędrówki na Jasną Górę będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz
Zapisy:
w dolnym kościele od 2 do 5 sierpnia, ul. Długa 3
online – od 15 lipca do 2 sierpnia na stronie www.paulini.com.pl
Pielgrzymka na Facebooku >> https://www.facebook.com/wpppaulini/
Drodzy Pielgrzymi 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej!
Warszawska Pielgrzymka Piesza, określana mianem „Pielgrzymki Matki”, wyruszy na pątniczy szlak z Warszawy na Jasną Górę w Święto Przemienienia Pańskiego w dniu 6 sierpnia 2019 r. Kontynuujemy tym samym dzieło, które zostało zapoczątkowane przez o. Innocentego Pokorskiego w 1711 r. w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Warszawie.
Przez wieki pielgrzymi przybywali do swojej Matki i Królowej w różnym kontekście historycznym. Wśród szczególnych pielgrzymów jasnogórskich znajduje się m. in biskup Rzymu – św. Jan Paweł II. Swoje pielgrzymowanie rozpoczął od 1942 r. Wielokrotnie przybywał na Jasną Górę jako kapłan, biskup, kardynał, a wreszcie aż sześciokrotnie jako Następca św. Piotra. W tym roku przeżywamy 40-lecie pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka na Jasną Górę. Chcąc przypomnieć sobie jego przesłanie do rodaków, przywołajmy jedną z najważniejszych Jego wypowiedzi, w której wskazuje na nierozłączną więź pomiędzy Jasną Góra a Narodem polskim. Wspominając pasterską posługę w ramach polskiego episkopatu mówił: „Tyle razy przybywaliśmy tutaj! Stawaliśmy na tym świętym miejscu, przykładaliśmy niejako czujne pasterskie ucho, aby usłyszeć, jak bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki (…). Bije zaś ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia (…). Jeśli jednakże chcemy dowiedzieć się, jak płyną te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj. Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Trzeba usłyszeć echo całego życia narodu w Sercu Matki, Matki i Królowej! A jeśli bije ono tonem niepokoju, jeśli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – trzeba to wołanie przyjąć, bo rodzi się ono z miłości matczynej, która po swojemu kształtuje dziejowe procesy na naszej polskiej ziemi (Jasna Góra, 4 czerwca 1979 r.)”.
Tegoroczna pielgrzymka wyruszy z hasłem: JASNOGÓRSKA MATKA ŻYCIA w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ten gorliwy czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej swego czasu złożył akt osobistego oddania się w niewolę Maryi. Wyraził go słowami: „Oddaję się Tobie, Maryjo, całkowicie w niewolę (…). Wszystko, cokolwiek czynić będę przez Twoje ręce Niepokalane, Pośredniczko łask wszelkich, oddaję ku chwale Trójcy Świętej – Soli Deo!”. Żyjemy w niełatwych czasach, w których nasza wiara i wierność Bogu oraz Kościołowi jest wystawiana na wiele niebagatelnych prób. Niech to zawierzanie Prymasa Tysiąclecia, któremu przyszło także walczyć o wiarę i Kościół w innym trudnym okresie, nawet za cenę uwięzienia, będzie dla każdego z nas zachętą i inspiracją, aby na doświadczenia, które w nas uderzają, także odpowiedzieć bezgranicznym zawierzeniem się Bogu poprzez oddanie się Maryi z Jasnej Góry.
Drodzy Pielgrzymi! Zawierzam Was, Wasze przygotowania do 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz pątniczy szlak świętej Bożej Rodzicielce, Królowej Polski i z serca Wam błogosławię.
Arnold Chrapkowski
Generał Zakonu św. Pawła I Pustelnika