Dlaczego to takie ważne?
Kilka tygodni temu, w okolicy kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Płocku rozklejono wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli.
Bluźniercze wizerunki zaczęły być powielane w mediach społecznościowych, pojawiły się też na murach klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na ul. Żytniej w Warszawie.
Wydaje się, że tego typu akcje będą się nasilać. Doczekaliśmy czasów, kiedy nawet w Polsce wizerunek Matki Bożej nie może być bezpieczny od profanacji.
Co my, ludzie wierzący, możemy zrobić w tej sytuacji?
Wynagradzać
W poniedziałęk, 13 maja przypada wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej.
Bogactwo i waga objawień fatimskich są ogromne, ale warto zwrócić uwagę na jedną niezwykle ważną prośbę Matki Bożej. Podczas jednego z objawień, 13 lipca 1917 r., Matka Najświętsza ukazała dzieciom przerażającą wizję piekła. Następnie zwróciła się do nich
z dobrocią i smutkiem:
Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli uczyni się to, co wam powiem, wielu zostanie przed piekłem uratowanych i nastanie pokój na świecie.
Przybędę, by prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.
Prośba o odprawianie nabożeństw wynagradzających w pierwsze soboty miesiąca została powtórzona 10 grudnia 1925 w Pontevedra, kiedy siostrze Łucji objawiła się Matka Boża
z Dzieciątkiem Jezus. Wtedy to sam Pan Jezus zwrócił się do wizjonerki z Fatimy:
Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał.
Maryja zaś powiedziała:
Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa
i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu,
że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć kolejnych miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.
Nabożeństwo, które ratuje świat
Pierwszosobotnie nabożeństwo nie tylko ratuje dusze grzeszników przed potępieniem, ale wyprasza pokój na świecie, czyli mówiąc wprost ratuje świat!
Dlatego w obecnych czasach przejęcie się pierwszosobotnim nabożeństwem jest niezmiernie ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy świadkami szczególnie zuchwałego znieważania
wizerunków Maryi Panny.
Cztery warunki
Matka Boża bardzo precyzyjnie określiła jak powinny być odprawiane nabożeństwa
wynagradzające Jej niepokalanemu Sercu. To naprawdę ważne, aby w każdą pierwszą sobotę spełnić cztery warunki, czyli:
- przystąpić do spowiedzi świętej.
Uwaga! Spowiedź pierwszopiątkowa lub odbyta kilka dni wcześniej jest „ważna” w pierwszą sobotę, oczywiście jeśli się jest w stanie łaski uświęcającej.
- przystąpić do Komunii Świętej
- odmówić część różańca
- przynajmniej przez 15 min. towarzyszyć Maryi przez medytację jednej lub kilku tajemnic różańcowych
Wszystkie cztery warunki spełniamy w INTENCJI WYNAGRADZAJĄCEJ! Tego dnia nie wystarczy tylko uczestniczyć we Mszy Św., nie wystarczy tylko odmówić różańca.
Nie wystarczy uczynić obu tych rzeczy, czy spełnić tylko trzy warunki. Należy spełnić wszystkie CZTERY WARUNKI i wszystkie w intencji zadośćuczynienia Niepokalanemu Sercu Maryi.
Obietnica Maryi
Matka Boża nie dość, że daje nam wskazówkę jak ratować zagrożone dusze i świat zmierzający do katastrofy, to jeszcze daje nam zachętę do odprawiania nabożeństw wynagradzających. Jest to niezwykle cenna obietnica.
Każdemu, kto odprawi pięć pierwszych sobót miesiąca, według wskazanych czterech warunków, Maryja obiecuje:
Duszom, które w ten sposób starają się mi wynagradzać, obiecuję towarzyszyć w godzinie śmierci z wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia.
Dlaczego pięć, a nie np. dziewięć pierwszych sobót?
Przyzwyczailiśmy się, że należy odprawić dziewięć pierwszych piątków miesiąca.
Dlaczego Matka Boża prosi o pięć pierwszych sobót?
Odpowiedział na to sam Pan Jezus ukazując się Siostrze Łucji
w nocy z 29 na 30 maja 1930 r.:
Córko moja powód jest prosty: jest pięć rodzajów obelg i bluźnierstw wypowiedzianych
przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.
- Pierwsze: bluźnierstwo przeciw Niepokalanemu Poczęciu.
- Drugie: przeciwko jej dziewictwu
- Trzecie: przeciwko Bożemu macierzyństwu, kiedy wyłącznie uznaje się Maryję jako Matkę człowieka.
- Czwarte: bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do Niepokalanej Matki
- Piąte: bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach
W naszej parafii
W pierwszą sobotę maja modliliśmy się o wynagrodzenie bluźnierstw, które urągają
Maryi bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach.
Nabożeństwo pierwszosobotnie w naszej parafii jest prowadzone dzielnie i wytrwale od kilkunastu lat przez Kółko Żywego Różańca, ale zaproszeni są oczywiście wszyscy parafianie. Rozpoczyna się o 17.00 wystawieniem Najświętszego Sakramentu
i przebiega według czterech warunków, jakich życzyła sobie Matka Boża.
Po wspólnym różańcu i rozważaniach jest celebrowana Eucharystia w intencji wynagradzającej. W czasie nabożeństwa i Mszy Św., można przystąpić do sakramentu pokuty.
W październiku zeszłego roku gościliśmy w naszym kościele Macieja Bodasińskiego, filmowca i organizatora takich wydarzeń jak Wielka Pokuta i Różaniec do Granic. Podczas niedzieli ewangelizacyjnej szef fundacji Solo Dios Basta gorąco zachęcał do uczestnictwa w nabożeństwach pierwszosobotnich. Jego fundacja rozpoczęła też działania propagujące wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Maryi. Powstały m.in. profil na Facebooku oraz strona www.soboty.pl, na której można zarejestrować parafie, w których odprawia się nabożeństwa wynagradzające.
Warto dodać, że gorącym i niestrudzonym orędownikiem pierwszych sobót miesiąca jest też Ks. Krzysztof Czapla SAC z Sekretariatu Fatimskiego (www.sekretariatfatimski.pl) mieszącego się przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Wszystkich parafian gorąco zachęcamy do udziału w pierwszosobotnich nabożeństwach.
Proszę, nie bądźmy obojętni, Maryja tak bardzo teraz potrzebuje naszej obecności!
Łukasz Witkiewicz