Czwartek XIII tygodnia Okresu Zwykłego

Ewangelia wg św. Mateusza 9,1-8.

Jezus wsiadł do łodzi, przeprawił się z powrotem i przyszedł do swego miasta. A oto przynieśli Mu paralityka, leżącego na łożu. Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone ...

  • 12 hours ago

    Słuchajmy razem tego, co Duch mówi do Kościoła, zachowujmy komunię. Została nam dana Pascha, pozwólmy więc, by strz… https://t.co/QMpQ07Rn8S

To audycja, w której znany wieloletni katecheta, redaktor naczelny magazynu „Tak Rodzinie”, wykładowca teologii pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz autor kazań i opowiadań dla dzieci – ks. Janusz Stańczuk, w dialogu z Pawłem Kęską, rozważa teksty czytań liturgicznych na niedziele.

Co nowego wiemy o synodzie w Bliznem?

Po pierwsze mamy dobrą wiadomość: od jakiegoś czasu do Rzymu z całego świata przychodziły prośby o wydłużenie okresu konsultacji w parafiach - i zostały one wysłuchane! Na przygotowanie syntezy z wnioskami z naszych prac mamy czas już nie do końca roku, ale aż do 3 kwietnia 2022 roku (V Niedziela Wielkiego Postu).

Synteza musi być rzetelna, tj. prawdziwie odzwierciedlać spektrum wszystkich odpowiedzi, w tym uwzględniać poglądy krytyczne.

Sekretariat Generalny Synodu w Rzymie zaproponował, aby każda parafia pochyliła się nad 10 zagadnieniami. Dotyczą one m. in. tego, jak przebiega komunikacja duchowieństwa ze świeckimi. Wiadomo, że oficjalne pytania zostaną szczegółowo dostosowane do specyfiki naszej parafii.

Obecnie wyjaśnia się sprawa dat spotkań w Bliznem. Poinformujemy, kiedy się to wyjaśni.

Grupa lub grupy synodalne w Bliznem będą mieć całkowicie otwarty charakter. Może dołączyć w każdej chwili każdy człowiek ; i każdy będzie mieć równy głos.

Po zakończeniu szczebla parafialnego (m.in. w Bliznem) odbędą się obrady (kolejno):

  1. w dziekanatach (w tym lasecki),
  2. w diecezjach (w tym Archidiecezji Warszawskiej),
  3. na szczeblu Episkopatów,
  4. i na kontynentach.

Za dwa lata na Synodzie Biskupów w Rzymie, zostanie opublikowany dokument końcowy uwzględniający wnioski Ludu Bożego z całego świata!


Proszę, byśmy wzięli sobie to do serca i tego przypilnowali, abyśmy się w ten proces zaangażowali. Chodzi o to, by dać najwięcej możliwości Ludowi Bożemu, by przeżył autentyczne doświadczenie "słuchania i dialogu"

- napisał bp Jarecki we wskazaniach do uczestników Synodu.