Środa II tygodnia Okresu Zwykłego

Ewangelia wg św. Marka 3,1-6.

W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podn...

25 lat Parafii

Objawienia Pańskiego w Bliznem

Informacja o zarządzeniu oraz środkach podjętych w naszym kościele parafialnym. 
Aktualizacja 29.03.2020.

"Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, do 29 marca, rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem – głosi zarządzenie wydane po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski."

Więcej: https://episkopat.pl/komunikat-rady-stalej-konferencji-episkopatu-polski-4/

13 marca 2020 r. pojawiła się stosowna dyspensa wydana przez naszego Arcybiskupa, Kardynała Nycza.

Zob. https://archwwa.pl/aktualnosci/kard-nycz-udzielil-dyspensy-od-obowiazku-niedzielnego-udzialu-we-mszy-swietej/

Kardynał prosi również, aby stosować się do zaleceń władz państwowych.

Zob. https://archwwa.pl/aktualnosci/komunikat-arcybiskupa-metropolity-warszawskiego/

26 marca 2020 r. Arcybiskup wydał reskrypt zwalniający z obowiązku w uczestnictwie w niedzielnej mszy świętej, do odwołania. Mimo dyspensy, zachęcamy do uczestnictwa w mszy świętej przez środki masowego przekazu i uczestniczenia w jej transmisjach.


A jak to wpływa na funkcjonowanie naszej parafii?

Zacznijmy od krótkiego komunikatu od księży.


Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą.

Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii.

Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Wezwanie do pokuty: https://www.youtube.com/watch?v=zNsLJr0dqOk


Nie wiesz jak brzmi suplikacja? Tekst suplikacji do śpiewania lub do odmawiania:

https://misericors.org/suplikacja-swiety-boze-swiety-mocny/


Jeśli chodzi o aktualne wydarzenia, które się dzieją w naszej parafii:

- Teatr Bliżej Nieba odwołuje swój spektakl

- Katechezy Neokatechumenatu zawieszone

- zapisy na pielgrzymki czasowo zawieszone

- msze święte niedzielne - dodatkowe msze o godz. 8:00 i 16:00

- msze święte  w ciągu tygodnia - msze o zwykłych porach: 8:00 i 18:00, ale dodatkowo wprowadzamy wystawianie Najświętszego Sakramentu po każdej mszy, odpowiednio: do 9:00 i 21:00, wraz z możliwością spowiedzi

- rekolekcje ks. Jastrzębskiego zostają odwołane odbywają się zgodnie z harmonogramem (start: od 15.03.2020)

- nabożeństwa wielkopostne odbywają się w normalnych terminach

Z wielkim bólem prosimy, by na Msze święte przychodziły tylko osoby, które zamówiły intencje. Wiąże się to z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami dotyczącymi zgromadzeń religijnych (max. 5 osób w kościele). Prosimy o zachowanie limitu 5 osób również w trakcie codziennej Adoracji (8:30-9:00 i 18:30-21:00). Zapewniamy, że wszystkie Msze będą się odbywały zgodnie z dotychczasowym porządkiem.

W miarę możliwości będziemy prowadzili transmisję z naszego kościoła, m.in. mszy świętej w niedzielę.

Zwracamy szczególną uwagę, że nabożeństwo czterdziestogodzinne również odbywa się normalnie. Nie ma tłumów w naszym kościele.

Prosimy o zachowanie się zgodnie z Zarządzeniem nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r. (dostępne w linku na początku strony). Nasz kościół nie będzie otwarty przez całą dobę.


W NASZEJ PARAFII NIKT NIE POZOSTANIE BEZ SAKRAMENTÓW I POMOCY

...jeśli tylko będzie ich potrzebował. Księża mają dla nas bezpieczny plan na to, jak w obecnej sytuacji pozostać blisko (a nawet bliżej) Boga przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

♥ Adoracja. ♥ Różaniec. ♥ Spowiedź.



POKŁADASZ NADZIEJĘ W BOGU, A NIE MOŻESZ/NIE CHCESZ WYCHODZIĆ Z DOMU?

Nasi księża przyjdą do Ciebie z sakramentami. Zadzwoń pod numer telefonu 660512643 lub 22 7220250.


ZROBIMY ZAKUPY, KUPIMY LEKARSTWA. ZADZWOŃ

Jeśli jesteś osobą starszą lub schorowaną i potrzebujesz pomocy lub znasz osoby, którym trzeba pomóc, zgłoś się pod numer telefonu 660512643.

Mieszkańcy jednego z osiedli na ul. Coopera, która przebiega przez teren naszej parafii, już uruchomili akcję pomocy osobom starszym i schorowanym. Pamiętajcie, że i my nie pozostawimy nikogo z Was bez wsparcia. Jeśli trzeba zrobić zakupy, przywieźć leki z apteki – dzwońcie w każdej chwili!


SPOWIEDŹ: O KAŻDEJ PORZE, W KILKU BEZPIECZNYCH WARIANTACH

Jeśli chcesz pojednać się z Bogiem, wiedz, że nasi księża są w stałej gotowości, by służyć wiernym.

Co zrobić, aby umówić się na spowiedź?

- można poprosić o nią osobiście w kościele – na Mszy świętej lub w czasie codziennych Adoracji (8:30 – 9:00 i 18:30-21:00)

- zadzwonić na plebanię domofonem

- zadzwonić pod numer telefonu 660512643 lub 22 7220250


Dziś wystarczy jeden ruch kapłańskiej dłoni, by zostały zmazane wszystkie nasze grzechy. Ale nikt nie wie, jak będzie jutro. Czy będziemy jeszcze mogli spotkać się osobiście z księdzem? Czy w nagłej potrzebie starczy czasu, by pojednać się z Bogiem? Przypominamy, że w naszej parafii wciąż jeszcze można się wyspowiadać.


Czy można spowiadać się poza konfesjonałem?

Tak. W konfesjonale zostały założone specjalne folie zabezpieczające, ale księża pozostawiają do wyboru wiernych jeszcze dwie inne opcje:

- spowiedź w specjalnym pomieszczeniu, z zachowaniem bezpiecznej odległości (kilka metrów), z gwarancją, że nikt nie usłyszy treści spowiedzi z innego pomieszczenia

- spowiedź na wolnym powietrzu


Spowiedź on-line lub przez telefon nie jest możliwa, przypomina Konferencja Episkopatu Polski:
https://episkopat.pl/rzecznik-episkopatu-nie-jest-mozliwa-spowiedz-on-line-lub-przez-telefon/


MSZE W NASZYM KOŚCIELE: CZY SĄ TŁUMY I CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? 

W niedzielę 15.03.2020 na Mszach było od 7 do 25 wiernych. Kościół jest duży, a to oznacza, że nawet jeśli przyjdzie znacznie więcej osób, będziemy w stanie przeżyć Eucharystię w bezpiecznych warunkach. Prosimy, aby przychodziły tylko osoby, które zamówiły intencje mszalne.

Wierni siedzą w osobnych ławkach, po przeciwnych stronach. Również w kolejce do Komunii oraz spowiedzi da się zachować odpowiednią odległość – nie trzeba stać sobie „na plecach”.

Co ważne, księża często dezynfekują ręce specjalnym środkiem. Czynią to również na oczach wiernych bezpośrednio przed rozpoczęciem udzielania Komunii świętej.  

NIE PRZESTAJEMY ADOROWAĆ PANA JEZUSA

Adoracja Najświętszego Sakramentu ma miejsce w dni powszednie po Mszach świętych:

- o g. 8:00 (do g. 9:00)

- o g. 18:00 (do g. 21:00)


POTĘGA MODLITWY WSPÓLNOTOWEJ

Zachęcamy do tego, by wspólnie wznosić ręce do Nieba przy osiedlowych kapliczkach oraz w domach, np. o 20:30 na różańcu.


ŁĄCZYMY SIĘ DUCHOWO Z CAŁĄ POLSKĄ NA RÓŻAŃCU

W związku z apelem abp Stanisława Gądeckiego codziennie o 20:30 odmawiamy różaniec. Zapraszamy na wspólną modlitwę z księżmi w kościele przed Najświętszym Sakramentem. Wierni siedzą w osobnych ławkach, po przeciwnych stronach, czyli z zachowaniem bezpiecznej odległości. Jeśli wolisz pozostać w domu, łącz się z nami duchowo, całą rodziną.


PRZED RÓŻAŃCEM ODMAWIAMY NOWENNĘ DO ŚW. ANDRZEJA BOBOLI O RATUNEK
W modlitwie tej można też uczestniczyć internetowo – transmisja nowenny odbywa się codziennie o g. 12:00 na stronie facebookowej Sanktuarium św. Andrzeja na ul. Rakowieckiej (nie trzeba mieć konta w serwisie):
Św. Andrzej służył bohatersko wiernym w czasie groźnych epidemii, jakie wybuchły w Wilnie w latach 1625-1629. Jego wstawiennictwu przypisuje się uratowanie od zarazy Pińska i okolic na początku XVIII w. Polacy uciekali się do jego wstawiennictwa w wielu trudnych momentach historii - i otrzymywali ratunek.

O 19:30 NABOŻEŃSTWO UNIŻENIA ONLINE
Zachęcamy do uczestnictwa w tym rodzaju modlitwy pokutnej i wynagradzającej. W jej trakcie leżymy krzyżem – jest to znak najgłębszej adoracji i pokuty.
Transmisja odbywa się na kanale parafii św. Jana Kantego na Żoliborzu:

NIE TRACIMY SZANSY NA REKOLEKCJE – NAUKI ONLINE

Rekolekcje parafialne zostały odwołane, ale Pan Bóg nie cofa łask, które przygotował nam na ten czas. Nasza parafia dołączyła do internetowej wspólnoty osób, które odbywają rekolekcje z biskupem Markiem Solarczykiem! Codzienne rozważania tego niezwykle lubianego duchownego można odsłuchiwać tutaj:

https://www.youtube.com/user/DiecezjaWwaPraga/videos

 


Jeśli szukasz kolejnych możliwości przeżywania rekolekcji - zachęcamy do uczestnictwa w rekolekcjach organizowanych przez Archidiecezję.


BEATYFIKACJA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO
Przypominamy również o zaplanowanej w tym roku beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Choć konferencje o Kardynale są zawieszone, to co miesięczne msze św. w Archikatedrze Warszawskiej w intencji owoców beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, mają nadal miejsce.

Każdego 28. dnia miesiąca od listopada 2019 do maja 2020 w Archikatedrze Warszawskiej zaplanowano przygotowanie pastoralne do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.

Jako datę cyklicznych spotkań w archikatedrze specjalnie wybrano 28 dzień miesiąca, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r. Niewykluczone, że w przyszłości, jeśli tak zdecyduje papież, będzie to dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego. Dotychczas, co miesiąc 28. dnia w stołecznej archikatedrze wierni modlili się o jego beatyfikację, a teraz proszą Boga o owoce tej beatyfikacji.

kard Wyszyński 4

Posłuchaj prelekcji z 28.03.2020:

https://archwwa.pl/aktualnosci/28-marca-msza-prelekcja-i-modlitwa-o-owoce-beatyfikacji-prymasa-wyszynskiego-2/

Pamiętasz zapewne, że Kardynał był w areszcie przez 3 lata. Czy będąc zamkniętym w swoich czterech ścianach, modlisz się tak samo gorliwie jak On?

Zob.:

http://dziedzictwo.ekai.pl/@@uwiezienie_prymasa

https://www.rp.pl/Historia/309259946-Aresztowanie-prymasa.html

https://www.polskieradio.pl/39/246/Artykul/690092,Prymas-Stefan-Wyszynski-uwieziony


W CZASIE KWARANTANNY DZIECI TEŻ MOGĄ WZRASTAĆ W WIERZE I MĄDROŚCI

W przerwie od szkoły naszymi pociechami zajmuje się jezuicki kanał Mocni w Duchu TV. Ksiądz Paweł poleca zajęcia, jakie są na nim emitowane – z religii, muzyki, w-fu, angielskiego, plastyki!

Transmisje odbywają się na żywo od poniedziałku do piątku od g. 11:00 do 12:30. Są adresowane do dzieci w wieku 6-11 lat.

Tak wyglądał wczorajszy program:

https://www.youtube.com/watch?v=y9edmC1I-Nc

 


Jeśli masz jakieś pytania: pisz na naszą stronę na Facebooku, dzwoń.

W modlitwach osobistych nie zapominajmy o naszych kapłanach.