Środa II tygodnia Okresu Zwykłego

Ewangelia wg św. Marka 3,1-6.

W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podn...

25 lat Parafii

Objawienia Pańskiego w Bliznem

PIELGRZYMKA DO LIBANU -   ŚW. CHARBEL 25.05-01.06.2020


Filmy:

Cuda św. Charbela | ks. Mieczysław Piotrowski TChr https://www.youtube.com/watch?v=xsZnPr5xqhc

Św. Charbel - cuda i niezwykłe historie (ks. Cielecki) https://www.youtube.com/watch?v=YO6ZYrt4t1c

„Duchowość dla Warszawy” pt. „Charbel. Święty inny niż wszyscy” https://www.youtube.com/watch?v=MNfxHknV_Rk

Cedr Libanu. Święty Szarbel Makhlouf: “Mnich i Pustelnik” (Cała książka) https://www.youtube.com/watch?v=UHsyx_OAnBk


Charbel.jpg

Św. Charbel

W wieku 14 lat miał pragnienie wstąpić do zakonu, marzenie to spełniło się dopiero w roku 1851. W 1853 r. złożył śluby zakonne i przybiera imię zakonne Charbel. Jest to imię antiocheńskiego męczennika z 107 roku i oznacza pomazańca Bożego. Kończy studia teologiczne i 23.07.1859 otrzymuje święcenia kapłańskie.

Jako młody ksiądz pomaga chrześcijanom prześladowanym i mordowanym przez muzułmanów i druzów, udzielając im schronienia w klasztorze w Annai.Po 17 latach i wielu prośbach o. Charbel (15.02.1875) otrzymuje przeniesienie do eremu – pustelni Św. Piotra i Pawła położonej wysoko w górach (1350 m. n.p.m) w której mieszkało tylko 3 zakonników. W prywatnej celi która miała zaledwie 6 metrów kwadratowych, umartwiał się, nosząc pod koszulą włosiennice, która drażniła jego ciało. Nie zdejmował jej nawet do snu. Spał kilka godzin na dobę, a resztę czasu przeznaczał na pracę, modlitwę i adorację najświętszego sakramentu.Kiedy pewnego razu chciała go odwiedzić matka nie przyjął jej odpowiadając: "teraz nie możemy się zobaczyć, ale wkrótce spotkamy się w innym świecie". Znaczyło to, że o. Charbel tak jakby umarł dla tego świata i przyjemności z tym związanych.

Całkowicie poświęcił się byciu prawdziwym pustelnikiem. O. Charbel, spotykał się z innymi mnichami na wspólnym posiłku, ale nie chciał jednak, aby podawano mu osobną porcję obiadu. Wolał raczej poczekać na resztki, które pozostawili jego współbiesiadnicy.

Będąc chłopcem, gdy postanowił opuścić dom, aby służyć Bogu w zakonie, matka powiedziała do niego: „Jeśli chcesz być zakonnikiem, to masz zostać świętym. Jeżelibyś nie został świętym – nie chodź nigdzie!”. Odrzekł, "Zostanę świętym".

W obecności o. Charbela dokonywanych jest wiele cudów a zakonnicy nazywali go już za życia świętym, gdyż z największą starannością oddawał poprzez swoje postępowanie swoje życie Jezusowi. Najwięcej cudów i znaków dokonywana jest jednak po śmierci. Miała ona miejsce w wigilię Bożego Narodzenia w 1898r. W czasie jego nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Zakonnicy zastali go rano leżącego na posadzce, a z tabernakulum promieniowało jasne światło otaczające ciało ojca Charbela. Przeor zakonu powiedział wtedy: „Straciliśmy błyszczącą gwiazdę, która swoją świętością ochraniała Zakon, Kościół i cały Liban” – „Módlmy się, aby Bóg uczynił go naszym patronem, który będzie nas strzegł i prowadził przez ciemności ziemskiego życia”.

Po pogrzebie o. Charbela jego grób promieniował niewytłumaczalnym światłem przez 45 dni i nocy, zjawisko to, wzbudzało duże zainteresowanie chrześcijan i muzułmanów. Postanowiono przenieść trumnę z ciałem zmarłego do klasztoru. W czasie przenosin odkryto że ciało ojca nie było zesztywniałe jak to dzieje się po śmierci, lecz wiotkie jak za życia. Wydzielało też miły zapach, oraz co najdziwniejsze - z ciała wydobywał się dziwnego pochodzenia olej. W konsekwencji w 24.07.1927 ciało włożono do metalowej trumny i zamknięto w marmurowym grobowcu. Cały czas z ciała wydobywał się olej, którego zebrano w sumie ok. 100 litrów.

W roku 1950 wydano kolejne polecenie komisyjnej ekshumacji z uwagi na przecieki oleju marmurowego grobowca i korozji trumny. W obecności ekspertów, stwierdzono brak stężenia pośmiertnego – ciało wyglądało tak jak w chwili śmierci. 07.08.1952 ma miejsce ostatnia ekshumacja. Ciało zmarłego zachowuje się jak poprzednio. Miejscowość Annaja staje jest miejscem cudów, modlitwy, masowych pielgrzymek i nawróceń.

W 1965r. o Charbel został beatyfikowany, a 09.10.1977 kanonizowany przez papieża Pawła VI. Od tego czasu olej nie wydobywa się już więcej z ciała pustelnika. Co roku grób Świętego odwiedza 4 miliony wiernych, a do dziś zarejestrowano ponad 23 tys. Cudownych uzdrowień.


swRawka.jpg

Św. Rawka – zakonnica.

Urodziła się 29 czerwca 1832 r. w miejscowości Himlaya w libańskim regionie Metn w rodzinie katolickiej. Na chrzcie otrzymała imię Boutroussyeh (Pietra). Po śmierci matki w 1839 r. ojciec znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i w 1843 r. posłał córkę do pracy jako służącą w domu zamożnego Libańczyka w Damaszku.

Kiedy po czterech latach wróciła do domu, okazało się, że ojciec ożenił się po raz drugi. Zarówno macocha, jak jedna z ciotek chciały wydać ją za mąż, ale Boutroussyeh postanowiła zostać zakonnicą. Udała się wówczas do klasztoru Zgromadzenia Córek Maryi w Bikfaya, gdzie została przyjęta natychmiast. Ojciec i macocha próbowali przekonać ją, by wróciła do domu, ale bezskutecznie. Po zakończeniu nowicjatu 10 lutego 1856 r. złożyła śluby zakonne.

1 sierpnia 1858 r. została skierowana do seminarium w Ghazir, prowadzonego przez jezuitów. Pracowała tam w kuchni, uczyła się ortografii i arytmetyki, a w wolnym czasie pogłębiała znajomość języka arabskiego. Od 1860 r. była nauczycielką katechizmu i wychowawczynią w szkołach swojego zgromadzenia.

W 1864 r. została przeniesiona do Maad, gdzie razem z inną zakonnicą założyła szkołę dla dziewcząt. W tym okresie jej macierzyste zgromadzenie przechodziło poważny kryzys. Boutroussyeh modliła się żarliwie, prosząc Boga o pomoc w podjęciu decyzji zgodnej z Jego wolą. Pewnego dnia w śnie ukazali się jej św. Jerzy, św. Szymon Słupnik i św. Antoni Pustelnik, który powiedział: «Wstąp do Zakonu Libańskich Mniszek Maronickich».

Jeden z dobroczyńców Zgromadzenia Córek Maryi pomógł jej dostać się do klasztoru św. Szymona al–Qarn w Aďtou. Rozpoczęła w nim nowicjat 12 lipca 1871 r., a 25 sierpnia następnego roku złożyła uroczyste śluby zakonne i przyjęła imię Rafka, na pamiątkę swojej matki. Przeżyła w tym klasztorze 26 lat, dając przykład posłuszeństwa, gorliwości w modlitwie, ascezy, poświęcenia i pracowitości.

W październiku 1885 r. podczas modlitwy prosiła Boga, by dał jej udział w zbawczej męce Chrystusa. Od tej pory cierpiała z powodu wielu dolegliwości, ale znosiła je z cierpliwością i pokorą. W 1897 r. została przeniesiona do nowego klasztoru w Jrabta. W 1899 r. całkowicie straciła wzrok, a wkrótce także została sparaliżowana. Dziękowała Bogu za wszystko, szczególnie za dar cierpienia.

Zmarła 23 marca 1914 r. w opinii świętości. Po jej śmierci, za jej wstawiennictwem także wiele osób zostało uzdrowionych. Ludzie, jako relikwie zabierają okruszki ziemi z jej grobu. Podobnie jak u o. Charbela, jej grób promieniował przedziwnym światłem. Została beatyfikowana 17.11.1985 i kanonizowana 10.06.2001 przez Papieża Jana Pawła II.


PROGRAM PIELGRZYMKI


1 DZIEŃ
25.05.2020
WARSZAWA

Spotkanie na lotnisku w Warszawa (2 godz. przed lotem), odprawa paszportowo-celna, lądowanie w Bejrucie.

LH1353 K 25MAY 1 WAWFRA HK1  0655 0840

LH1306 K 25MAY 1 FRABEY HK1  1055 1550  


2 DZIEŃ
26.05.2020 BZOMMAR – BALAMAND – BATROUN

Śniadanie.

Przejazd do Bzommar – Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na bliskim Wschodzie. Znajdują się tam relikwie Papieża oraz św. Libańskich. Zanotowano już kilka cudów uzdrowień dzięki modlitwie w tej kaplicy.

Wyjazd do Balamand - od 1603r. miejscowość Balamand jest centrum prawosławnego klasztoru w Antiochianii, poświęconego Dziewicy Maryi i św. Jerzego. Pozostaje miejscem modlitwy i kontemplacji.

Odwiedzimy klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła) w Hamacie - historia klasztoru: około roku 503 dwaj marynarze znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Więc modlili się do Najświętszej Maryi Panny, aby ich uratowała Matka Boża objawiła im się jak światło i prowadziła ich bezpiecznie do brzegu. Aby oddać Jej cześć, wyrzeźbili jaskinię, gdzie zobaczyli światło, które się wyłoniło. Prawosławny klasztor został zbudowany w XVII wieku.

Odwiedzimy piękne miasto Batroun, Czas wolny na plaży.

Obiadokolacja, nocleg.


3 DZIEŃ
27.05.2020 ZAHLE – BAALBEK - KSARA

Śniadanie.

Msza. Matka Boża z Zahleh, zwiedzanie sanktuarium.

Zwiedzanie Baalbek - kamień kobiety ciężarnej (największy kamień na świecie) świątynia Wenus, świątynia Jowisza, ruiny rzymskie…

Odwiedzimy jaskinie Ksara. Czas na degustację win i zakupy.

Powrót do hotelu na kolację i nocleg.


4 DZIEŃ
28.05.2020 MAGHDOUCHE - DIBBIYA - BEJRUT

Śniadanie.

Wyjazd do Maghdouche - nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu.

Dibbyia - Kaplica ozdobiona dokładnie tak jak Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Zwiedzanie Bejrutu - Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu.

Następnie Grota Pigeona. Spacer po odnowionym Down Town (Stare Miasto), muzeum narodowe.

Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.


5 DZIEŃ
29.05.2020  
BEQAA KAFRA

(Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której modlił się jako dziecko), LAS BOŻYCH CEDROW, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA.

Śniadanie.

Miejsca związane z postacią Św. Charbela są zasadniczym celem naszej pielgrzymki. Był to żyjący w II połowie XIX wieku duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty kościoła katolickiego. Żył w opinii świętości prowadząc życie pełne wyrzeczeń, a po jego śmierci miały miejsce liczne cuda. Także i dzisiaj wielu pielgrzymów doświadcza jego działania.

Beqaa Kafra to wioska, w której urodził się św. Charbel. Położona na wysokości 1900 m n.p.m. jest najwyżej usytuowaną, zamieszkałą miejscowością w Libanie.

Wyjazd w kierunku Wadi Kadisz (Święta Dolina). Całość pod opieka UNESCO. Miasteczko związane z urodzeniem i twórczością Khalila Gibrana – libańskiego poety i nowelisty (jak zdążymy).

Następnie w Dolinie Kadisz zobaczymy monastyr Św. Antoniego i Izajasza.

CEDRÓW LIBAŃSKICH – na trasie zwiedzanie miasteczka BSZARRA (BACHARRE), górskie miasteczko o najpiękniejszym krajobrazie Libanu. Wspaniały wapienny kanion, w którym klasztory wznieśli Maronici.

Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.


6 DZIEŃ
30.05.2020
ANNAYA – JRABATA - KFIFANE

Śniadanie.

W ten dzień przypada comiesięczne Święto św. Charbela w Libanie. Spędzimy je ze św. Charbelem w Annaya. Weźmiemy udział w procesji (sami z naszą grupą z pustelni do grobu Św. Charbela), która idzie od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób.

Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego. Przy grobie odbędzie się msza. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem.

Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie.

Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia.

Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Znajdują się one w miejscowości Kfifane. Będziemy się modlić o uzdrowienie z chorób oczu przy grobie św. Rafki. Można tam dostać piasek z grobu, który słynie także z cudów uzdrowień za wstawiennictwem tej świętej.

Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.


7 DZIEŃ
31.05.2020
HARISSA – JEITA – BYBLOS
Śniadanie.

Wycieczka do Jeita Grotto i wizyta (wstępna opłata) - Jeita Grotto, najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km (9,6 km). Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest finalistą w konkursie „ Nowych Siedem Cudów Świata „.

Byblos - najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski.

Harissa - bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich - miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka.

Czas wolny na plaży.

Obiadokolacja i nocleg.


8 DZIEŃ
01.06.2020
LIBAN – WARSZAWA

Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawy i wylot do Polski (z przesiadką). Lądowanie w Warszawie o godz. 14:00, zakończenie pielgrzymki do Libanu.

LH1309 K 01JUN 1 BEYFRA HK1          0400 0715

LH1348 K 01JUN 1 FRAWAW HK1            1220 1355


PROGRAM MA CHARAKTER RAMOWY I MOŻE ULEC ZMIANIE!


40 osób

2000 zl przelewem + 620$ płatność na miejscu w Libanie

30 osób

2150 zl przelewem + 650$ płatność na miejscu w Libanie

20 osób

2200 zl przelewem + 710$ płatność na miejscu w Libanie

7 noclegów w hotelu, pokoje   2 os.W cenę wliczone są:

  • Transport komfortowym autokarem w Libanie 8 dni
  • Wyżywienie (szwedzki bufet): śniadania i  kolacje.
  • Usługi przewodnika lokalnego.
  • Ubezpieczenie
  • Bilet lotniczy
  • Codzienna Msza Św.
  • Opłaty wstępów do zwiedzanych obiektów

W cenę nie wliczono:

  • Wydatków osobistych
  • Świadczeń dodatkowych nie zawartych w ofercie
  • Napojów do posiłków
  • Lunchy

Biuro zastrzega sobie prawo zmian kolejności zwiedzania UWAGA: Na czas wyjazdu należy posiadać przy sobie paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki.
W paszporcie nie może być wizy, pieczątki wjazdu i wyjazdu czy innych znaków świadczących o pobycie w Izraelu, mających związek z tym państwem. Dotyczy to również posiadanych urządzeń, ubioru (np. ze znakami alfabetu hebrajskiego na metkach, w nazwach itd.).